دوربین مداربسته آیریویژن
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

بررسی سیستم های نظارت تصویری

سیستم های نظارت تصویری

در بیست سال گذشته، جهان شاهد تحولی در بخش ‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی بوده است که به دلیل آن زندگی از جنبه‌ های مختلف از جمله ایمنی و امنیت افراد پیچیده‌ تر شده است. بنابراین، نیاز به ایمن شدن و نظارت به یک ضرورت تبدیل شده است. در نتیجه دوربین های نظارتی نصب شده در اماکن عمومی و خصوصی راه حل مناسبی برای اطمینان از ایمنی هستند. به طور کلی منابع انسانی به مشاهده این دوربین ها در 24 ساعت شبانه روز اختصاص دارد و نظارت مستمر را بسیار گران می کند. از این رو، یک سیستم خودکار برای نظارت بر رویدادها در مکان ‌های مختلف که از دوربین ‌های نظارتی استفاده می‌ کنند، بسیار مورد نیاز است. ما در این مقاله سیستم های نظارت تصویری را بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

انواع دوربین های تحت شبکه آیریوژن

مروری بر سیستم های نظارت تصویری

دو دهه گذشته شاهد رشد فوق العاده اطلاعات صوتی-تصویری در چندین محیط بوده است. علاوه بر این، افزایش جمعیت و حملات تروریستی در آغاز قرن حاضر و افزایش فعالیت‌های مجرمانه، دوربین‌های نظارتی زیادی در شهرها مستقر شد. امروزه نظارت تصویری کل شهرها را با استفاده از میلیون ها دوربین تحت پوشش قرار می دهد. علاوه بر این، بسیاری از تکنیک‌ های نظارتی برای تضمین امنیت و مدیریت جامعه استفاده می‌شوند. با توسعه اینترنت، همه چیز جمع آوری، ثبت و تجزیه و تحلیل می شود و حریم خصوصی افراد تحت نظارت به خطر افتاده است. علاوه بر این، تقاضاهای امنیتی نظارت تصویری اخیراً با کمک فن آوری ها به پیشرفت در معماری و تجزیه و تحلیل آنها افزایش یافته است.

سیستم نظارت تصویری شبکه ای از دوربین ها، مانیتورها، واحدهای نمایشگر و ضبط کننده است. دوربین ها می توانند آنالوگ یا دیجیتال با ویژگی های مختلف مانند وضوح، نرخ فریم، نوع رنگ و … باشند.  انواع دوربین مداربسته  ممکن است در معرض دید باشند یا از دید پنهان باشند. هدف دوربین جلوگیری از رفتار نامناسب است و فیلم ویدئویی همچنین می تواند به عنوان مدرکی برای بررسی بعدی توسط کارکنان امنیتی یا مجری قانون باشد. بسته به نیاز شما، سیستم‌های نظارت تصویری مختلفی مانند نظارت زنده، دسترسی از راه دور از طریق یک سیستم IP و ضبط‌کننده‌های ویدیوی دیجیتال (DVR) برای ضبط فیلم در دسترس هستند.

اکثر سیستم‌های نظارت تصویری بسته هستند تا سیگنال‌ها پخش نشوند و برای طرف‌های دیگر قابل دسترسی نباشند. فقط کاربران مجاز می توانند بر محتوای آنچه در آن ضبط شده است نظارت کنند. با این حال، اگر توسط سرپرستی با اعتبار مناسب، به آنها اجازه داده شود، ممکن است دسترسی داشته باشند.

انواع سیستم های نظارتی
انواع سیستم های نظارتی

تشخیص خودکار الگوهای تصویر

با توسعه فناوری، استفاده از حسگرهای تصویر در شبکه های حسگر بی سیم در سیستم های نظارت تصویری منجر به پیشرفت خوبی در زمینه شبکه های حسگر ویدئویی (VSN) شده است. حسگرهای تصویر متصل به این شبکه ها می توانند حجم وسیعی از اطلاعات ویدئویی را ضبط کنند. VSN ها شامل دوربین هایی هستند که داده های چندرسانه ای را از ناحیه مانیتورینگ می گیرند. این می تواند بسیاری از برنامه ها از جمله سیستم های نظارت تصویری، واقعیت مجازی، مراقبت شخصی و غیره را پشتیبانی کند.

آنها فرصت های جدیدی را برای بسیاری از کاربردهای امیدوارکننده در مقایسه با شبکه های حسگر اسکالر ارائه می دهند. همچنین این دستگاه ها دارای حسگرهای تصویر، قدرت پردازش کافی و حافظه هستند. رابط های بی سیم برای برقراری ارتباط بین دستگاه های VSN در شبکه استفاده می شوند. در همه این برنامه ها، VSN ها صحنه هایی را که نیاز به نظارت دارند با استفاده از تجزیه و تحلیل های زیادی روی داده های ضبط شده توسط  انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته  نظارت می کنند.

مهمترین کاربرد سیستم نظارت است که به چندین سنسور نیاز دارد. به عنوان مثال، این حسگرها می توانند هر گونه اجسام متحرک را حس کنند و سپس آنها را ردیابی کنند. سیستم های نظارت خودکار با استفاده از دوربین ها محیط را مشاهده می کنند. سناریوی مشاهده شده سپس با استفاده از تشخیص حرکت، رفتار جمعیت، رفتار فردی، تعامل بین افراد، جمعیت و محیط اطراف آنها تجزیه و تحلیل می شود. این سیستم های خودکار وظایف متعددی را انجام می دهند که شامل تشخیص، تفسیر، درک، ضبط و ایجاد آلارم بر اساس تجزیه و تحلیل است.

سیستم نظارت تصویری و معماری شبکه ها

بخش های معماری نظارت تصویری شامل اجزای معماری مانند حسگرها، سرورها و انواع شبکه هستند. بخش تجزیه و تحلیل یک سیستم، الگوریتم های پردازشی است که می تواند به اطمینان از نظارت خوب کمک کند. در تمامی این حوزه ‌ها، دستگاه ‌های موجود در معماری به‌عنوان چشم سیستم در نظر گرفته می‌شوند و تحلیل‌ ها نشان ‌دهنده مغز سیستم هستند. با این حال، این توسعه حاشیه حریم خصوصی افراد را که باید محافظت شود کاهش می دهد.

نفوذ به حریم شخصی افراد
مشکل استفاده بیش از حد از دوربین های مداربسته

کامپیوتر و تجزیه تحلیل سیستم نظارت تصویری

با استفاده از تجزیه و تحلیل سیستم های نظارت تصویری توسط کامپیوتر می توان انسان و چهره آن و همچنین جنبش ها و تجمع های مردمی را تشخیص داد. از طرف دیگر می توانید برای جلوگیری از حملات تروریستی با استفاده از تجزیه و تحلیل کامپیوتر سلاح را تشخیص داد. از دیگر کاربردهای کامپیوتر در این تجزیه و تحلیل می توان به موارد زیر اشاره کرد: درک رفتار انسان ها، تشخیص حوادث ترافیکی، شناسایی وسیله نقلیه، شناسایی فعالیت های غیرقانونی، امنیت زیر ساخت ها، خلاصه کردن ویدیوها و مدیریت شرایط بحران.

 

برای خرید عمده دوربین مدار بسته آیریویژن تماس بگیرید

 

برای خرید عمده دوربین مدار بسته آیریویژن تماس بگیرید

 

سیستم نظارت تصویری هوشمند چیست؟

سیستم نظارت تصویری هوشمند یک تکنولوژی پیشرفته است که با استفاده از دوربین‌ها، سنسورها و فناوری‌های پردازش تصویر، به منظور نظارت، تشخیص و تحلیل وقوع رخدادها یا وقوع اتفاقات در یک محیط خاص به کار می‌رود. این سیستم توانایی جمع‌آوری تصاویر و ویدئوها را دارد و سپس با استفاده از الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی، اطلاعات مفیدی را استخراج و تحلیل می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی سیستم نظارت تصویری هوشمند عبارتند از:
– تشخیص و شناسایی اشیا، افراد، حیوانات یا رخدادها: این سیستم می‌تواند به تشخیص و شناسایی موجودات و اشیا مختلف در تصاویر بپردازد، از جمله تشخیص چهره‌ها، شمارش افراد یا وسایل، تشخیص خودروها و موارد مشابه.
– تحلیل رفتار: با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، این سیستم می‌تواند رفتارها و حرکات مختلف افراد یا اشیا را تحلیل کند و در صورت لزوم اعلام وقوع رفتارهای ناهنجار انجام دهد.
– اطلاع‌رسانی و هشداردهی: در صورت تشخیص رخدادهای خاص یا وقوع موارد غیرمعمول، سیستم می‌تواند به صورت خودکار هشدارها و اطلاعیه‌ها را ارسال کند.
– ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها: تصاویر و ویدئوهای جمع‌آوری شده توسط سیستم می‌توانند و در صورت نیاز برای بازیابی و تحلیل بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

از کاربردهای سیستم نظارت تصویری هوشمند می‌توان به اماکن عمومی، ساختمان‌ها، پارکینگ‌ها، صنعت، امنیت، ترافیک و بسیاری از زمینه‌های دیگر اشاره کرد. این سیستم با ترکیب تکنولوژی‌های پیشرفته و هوش مصنوعی، بهبود امنیت، نظم و کارایی در محیط‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

آینده سیستم های نظارت تصویری

در میان مشکلات سیستم های نظارت تصویری دو مشکل وجود دارد که در همه سیستم ها مشترک است، یعنی هشدار کاذب و تغییرات محیطی. هشدار کاذب در سیستم نظارت تصویری می تواند مشکلاتی را در بخش ایجاد کند که در صورت هر گونه خرابی سیستم و به همین دلیل است. سیستم های نظارت تصویری معمولاً گزینه هشدار خودکار را غیرفعال می کنند. از سوی دیگر، تغییر محیط می‌تواند باعث خرابی سیستم، به ‌ویژه تغییرات غیرمنتظره آب و هوا شود.

برای رسیدگی به محدودیت‌ های ذکر شده، برخی از الگوریتم ‌های سیستم ‌های نظارت تصویری باید با افزایش استحکام و دقت آن ‌ها بهبود یابند. در این زمینه، محققان موضوعات جدیدی را برای همسویی با فناوری های نوظهور مانند اینترنت اشیا، واقعیت مجازی افزوده، محاسبات مه، و فشرده سازی هوشمند و غیره مطرح می کنند.

کلام پایانی

در این مقاله سیستم های نظارت تصویری را بررسی کردیم. سیستم های نظارت تصویری با بهترین قیمت و کیفیتی عالی را می توانید در سایت  دوربین مداربسته آیریویژن  جستجو و بررسی کرده و در نهایت خریداری کنید.

سوالات متداول

  • سیستم نظارت تصویری شامل چه چیزهایی میشود؟

سیستم نظارت تصویری شبکه ای از دوربین ها، مانیتورها، واحدهای نمایشگر و دستگاه ضبط دوربین است.

  • در آینده سیستم های نظارت تصویری چه فرقی خواهند کرد؟

در این زمینه، محققان موضوعات جدیدی را برای همسویی با فناوری های نوظهور مانند اینترنت اشیا، واقعیت مجازی افزوده، محاسبات مه، و فشرده سازی هوشمند و غیره مطرح می کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *