دوربین مداربسته آیریویژن
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

تکنولوژی تشخیص هوشمند در دوربین‌های مداربسته آیریویژن برای تشخیص افراد و وسایل نقلیه

 

امروزه تکنولوژی‌های هوشمندی که در دوربین‌های مداربسته (CCTV) استفاده می‌شوند، به سرعت در حال پیشرفت هستند و هر لحظه قابلیت‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود. این قابلیت‌ها، جدیدترین دوربین‌های مداربسته را قادر می‌سازند تا بین اشیاء مختلف تمایز قائل شوند و بر اساس آن‌ها پاسخ دهند و سیستم‌های امنیتی را کارآمدتر و قابل اعتمادتر از قبل کنند. تکنولوژی تشخیص هوشمند افراد و وسایل نقلیه یکی از این قابلیت هاست. این فناوری اساساً بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق (deep learning) و پردازش تصویر (image processing) استوار است و در دوربین‌های امنیتی به کار گرفته می‌شود.

حال سوال اینجاست که این فناوری چگونه کار می‌کند؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

فرآیند تجزیه و تحلیل و پردازش تصویر

فرآیند تجزیه و تحلیل و پردازش تصویر در دوربین‌های نظارتی، هسته اصلی تشخیص انسان و وسیله نقلیه است. دوربین، تصاویر یا فریم‌های ویدئویی را می‌گیرد و سپس آن‌ها را برای شناسایی اشیاء خاص بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فردشان تجزیه و تحلیل می‌کند. این امر با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) مانند یادگیری ماشین (machine learning) به دست می‌آید.

مراحل کار این دوربین‌ها به شرح زیر است:

1_ استخراج ویژگی‌ها

اولین مرحله در فرآیند تشخیص، استخراج ویژگی است. نرم‌افزار دوربین امنیتی، بر روی تصاویر گرفته شده برای شناسایی ویژگی‌های متمایز که تفاوت انسان را با وسایل نقلیه و سایر اشیاء مشخص می‌کند، تجزیه و تحلیل انجام می‌دهد. برای انسان، این ویژگی‌ها ممکن است شامل شکل بدن، اندازه و الگوهای حرکتی باشد. برای وسایل نقلیه، نرم افزار به دنبال ویژگی‌هایی مانند اندازه، شکل، رنگ و حرکت است.

2_ طبقه بندی اشیاء

پس از استخراج ویژگی‌ها، سیستم هوش مصنوعی دوربین امنیتی، اشیاء را بر اساس ویژگی‌های شناسایی شده طبقه‌بندی می‌کند. این موضوع شامل مقایسه ویژگی‌های استخراج‌شده با یک پایگاه داده از پیش آموزش‌دیده حاوی اطلاعاتی در مورد انواع مختلف اجسام مانند انسان، وسایل نقلیه، حیوانات و… است. سپس سیستم یک برچسب به هر جسم اختصاص داده و طبقه‌بندی آن را مشخص می‌کند.

3_ تصمیم گیری و هشدارها

پس از طبقه‌بندی اشیاء، دوربین امنیتی می‌تواند بر اساس حضور انسان یا وسیله نقلیه شناسایی شده، تصمیم‌گیری کند. به عنوان مثال، در صورت شناسایی انسان یا وسیله نقلیه در یک منطقه ممنوعه، دوربین ممکن است یک زنگ هشدار ایجاد کند، یک اعلان برای کاربر ارسال کند یا سایر اقدامات امنیتی را فعال کند. این قابلیت تصمیم‌گیری هوشمند تا حد زیادی اثربخشی و قابلیت اطمینان سیستم‌های امنیتی را افزایش می‌دهد.

این دوربین‌ها که از بهترین دوربین‌های مداربسته هستند؛ مزایای بسیاری داشته و اطلاعات مفیدی را در اختیار افراد قرار می‌دهند.  از جمله مزایای این دوربین‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ردپای الگوریتم‌های یادگیری عمیق

تکنولوژی تشخیص هوشمند در دوربین‌ها از الگوریتم‌های یادگیری عمیق استفاده می‌کند تا بتواند الگوهای پیچیده موجود در تصاویر را تشخیص دهد. این الگوریتم‌ها با تحلیل دقیق تصاویر، قابلیت تمایز بین انسان‌ها و وسایل نقلیه را بهبود می‌بخشند. دقت در این دوربین‌ها به لطف حضور هوش مصنوعی بسیار بالاست و برخلاف سیستم‌های تشخیص حرکت سنتی و قدیمی که اغلب به دلیل حرکات ناشی از حیوانات، درختان یا سایر عوامل محیطی آلارم‌های کاذب تولید می‌کنند، در این دوربین‌ها خبری از آلارم کاذب به دلیل حرکت برگ درختان نخواهد بود! این دوربین‌های پیشرفته با توانایی تمایز بین انسان، وسایل نقلیه و سایر اشیاء، تعداد هشدارهای کاذب را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که فقط رویدادهای امنیتی مرتبط گزارش می‌شوند.

  1. پردازش تصویر پیشرفته

تکنولوژی تشخیص هوشمند در دوربین‌ها از پردازش تصویر پیشرفته بهره می‌برد تا جزئیات ریز و درشت را به درستی تشخیص دهد. این پردازش شامل تفسیر تصاویر، شناسایی حرکت و تمرکز بر نقاط مهم در صحنه می‌باشد.

  1. تشخیص چهره افراد با چشم دوربین!

تکنولوژی تشخیص هوشمند، قابلیت تشخیص افراد را در محیط‌های مختلف ارتقا می‌دهد. فرض کنید دوربین مداربسته‌ای در یک مکان نصب شده و فردی قصد ورود به این محیط را داشته است. در دوربین‌هایی که هوشمندسازی نشده‌اند، امکان تشخیص کامل چهره وجود ندارد و تصاویر با کیفیت پایینی ارائه می‌شود اما در دوربین‌های تشخیص هوشمند، چهره افراد کاملا مشخص است. این تشخیص می‌تواند در جلوگیری از ورود غیرمجاز به مکان‌های حساس و افزایش امنیت تاثیرگذار باشد. از این برتری دوربین‌های مداربسته، می‌توان برای کارهایی مانند کنترل زمان حضور و غیاب و نظارت بر ساعات کاری کارکنان در اداره استفاده کرد.

  1. تشخیص وسایل نقلیه

قابلیت تشخیص وسایل نقلیه از جمله خودروها، موتورسیکلت‌ها و دیگر وسایل حمل و نقل نیز در این تکنولوژی لحاظ شده است. معمولا این دوربین‌های پیشرفته دارای فناوری تشخیص پلاک خودرو (LPR) هستند و می‌توان برای کنترل وسایل نقلیه ورودی و خروجی از آن‌ها کمک گرفت. این امکان می‌تواند در مدیریت ترافیک و پیشگیری از حوادث مرتبط با وسایل نقلیه مفید باشد.

  1. امنیت پیشرفته

دوربین‌های امنیتی مجهز به این فناوری که در دسته پیشرفته‌ترین دوربین‌های مداربسته هستند؛ با شناسایی دقیق انسان‌ها و وسایل نقلیه می‌توانند امنیت بیشتری را برای خانه‌ها، مشاغل و فضاهای عمومی فراهم کنند. می‌توان آن‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرد که بر اساس نوع شی شناسایی‌شده، اقدامات خاصی را انجام دهند.مثلا به محض ورود ماشین به محوطه باغچه، زنگ هشدار به صدا در آید یا اعلانی برای صاحب مزرعه ارسال گردد.

 

تشخیص انسان و وسیله نقلیه مبتنی بر مورفولوژی

اضافه شدن قابلیت تشخیص مبتنی بر مورفولوژی در دوربین‌های مداربسته با کمک هوش مصنوعی برای به حداقل رساندن آلارم‌های کاذب، پیشرفت عظیمی در صنعت دوربین‌های مداربسته است. این دوربین‌ها، به تمامی حرکت‌ها واکنش نشان نمی‌دهند؛ مثلا حرکت برگ درختان یا رد شدن حیوانات و سایر عناصر طبیعی محیط! این فناوری تضمین می‌کند که هشدارها به‌طور انحصاری برای تشخیص‌های مورد نظر، مانند انسان و وسایل نقلیه باشند.

 

مشتری نهایی این دوربین‌های هوشمند چه کسانی هستند؟

انبارها و کارخانه

می‌توانید با تشخیص نفوذ، فضایی را برای ایجاد زنگ هشدار به انسان کنترل کنید؛ به این معنا که می‌توانید کنترل دسترسی افراد را بر اساس مناطق مدیریت کنید.

پارک و خیابان‌های عابر پیاده

می‌توانید با خرید این دوربین مداربسته، آن را تنظیم کرده تا زمانی که وسیله نقلیه (ماشین‌ها، موتور سیکلت‌ها و …) را در داخل پارک یا منطقه عابر پیاده تشخیص دهد، آلارم بزند و به شما از این موضوع اطلاع دهد.

ویلا و خانه

می‌توانید با تکنولوژی تشخیص نفوذ، مراقب منطقه تحت نظر باشید تا افرادی که در حال پریدن، افراد حاضر در باغ یا وسایل نقلیه وارد شده به گاراژ هستند را شناسایی کنید.

پارکینگ‌های عمومی و خصوصی

می‌توانید با کمک این دوربین‌های امنیتی تمام ورودی و خروجی‌های پارکینگ را با جزییات دقیق بررسی نمایید.

آیریویژن چشمِ تیزبین خانه شماست!

نرم‌افزار دوربین‌های آیریویژن با پشتیبانی از هوش مصنوعی، تمام امکانات گفته شده در این مقاله را دارند و خدمات باکیفیتی به خریداران ارائه می‌دهند. دیگر وقت آن رسیده که با فناوری‌های روز دنیا همراه شوید و خانه، محل کار، کارخانه و… را از نظر امنیتی بر اساس بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا ارتقا دهید.

جمع‌بندی

تشخیص انسان و وسیله نقلیه در دوربین‌های امنیتی یک فناوری نوآورانه است که دقت و کارایی سیستم‌های امنیتی مدرن را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد. با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی و تکنیک‌های بینایی کامپیوتری، این دوربین‌ها می‌توانند به‌طور هوشمند بین اشیاء مختلف تمایز قائل شوند و بر اساس ظاهر آن‌ها پاسخ دهند. این امر نه تنها هشدارهای کاذب را کاهش می‌دهد؛ بلکه امنیت را افزایش داده و نظارت را کارآمدتر می‌کند. این فناوری همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیچیده‌تری ظاهر شود و دنیای دوربین‌های امنیتی را متحول سازد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *